ROKNOSTALGIJA FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Umro je Želko Malnar

3 posters

Ići dole

Umro je Želko Malnar Empty Umro je Želko Malnar

Počalji od Povijest Uto 9 Jul 2013 - 21:17

Ode moj predsjednik Željko Malnar!

Danas je u 69. godini života u zagrebačkoj Klinici za plućne bolesti Jordanovac preminuo Željko Malnar.

   

Nakon gimnazije, Malnar je studirao medicinu i eksperimentalnu zoologiju, a u prvu ekspediciju krenuo je već s 20 godina - u jedinu prašumu Europe, Perućicu.

Nakon toga odlazi u Indiju, gdje je studirao novinarstvo za nerazvijene zemlje na Indian Institute of Mass Communication. Poslije diplome ostaje u Indiji još punih 10 godina.

Malnar se bavio istraživačkim radom, nakon studija u Indiji vodio je ekspedicije po cijeloj Aziji, a za to vrijeme radio je i kao suradnik Radio-televizije Zagreb.

U Indiji je radio i za strane producente, te za vladu države Rajastan. Godine 1977. vodi ekspediciju za zagrebačku televiziju pod nazivom "Put na istok", koja doživljava veliki uspjeh. Od 1982. postaje zapovjednik profesionalnih ekspedicija, te radi za američku instituciju Institute of Ecotechnic sa sjedištem u Londonu. Za američku kompaniju Tropic Ventures vodi jednu od najvećih ekspedicija svijeta pod nazivom "Around the tropic world" i autor je dokumentarne serije sa te ekspedicije pod radnim naslovom "Journey to other worlds". Sudjeluje i na speleološkim ekspedicijama koje postižu svjetske rezultate prihvaćene u znanstvenom svijetu (otkriće najduže čovječje ribice).

Malnar je autor preko 70 dokumentarnih filmova i reportaža iz Turske, Jordana, Iraka, Irana, Afganistana, Pakistana, Indije, Šri Lanke, Maldiva, Tajlanda, Paname, Portorika, Ekvadora, Samoe, s južnoga Pacifika, Novih Hebrida (Vanuatua), Salomonovih Otoka...

1986. godine zajedno s Bornom Bebekom izdaje knjigu "U potrazi za staklenim gradom", koja doživljava četiri izdanja. Jedini je stranac nosilac titule Seiuli (Poglavice koji govori) polinezijske države Samoa.
Povijest
Povijest
V.I.P.
V.I.P.

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 2070
Godina : 53
Location : Zagreb
Datum upisa : 05.05.2008

https://blog.dnevnik.hr/glazbenakutijica

Nazad na vrh Ići dole

Umro je Želko Malnar Empty Re: Umro je Želko Malnar

Počalji od ari Sre 10 Jul 2013 - 0:52


počivao u miru božijem
ari
ari
V.I.P.
V.I.P.

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 560
Datum upisa : 29.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Umro je Želko Malnar Empty Re: Umro je Želko Malnar

Počalji od Povijest Pet 12 Jul 2013 - 7:15

Danas je sprovod mojem predsjedniku Željku Malnaru - Cici (1944. - 2013.) Zbogom Cico!

Iz čiste radoznalosti pročeprkao sam po naprtnjači, izvukao Platonovu „Državu“ i potražio tu suludu formulu koju od Isaaca Newtona do danas, iako su mnogi pokušali, još nitko nije riješio. Okrenuo sam 546c i čitao – naravno, nisam mogao razumjeti ni riječi.
Da nas Platon nije sve povlačio za nos? I Heisenberga, i Einsteina, i Newtona? Čitao sam, broj u kojem najprije množenje korijena i potencije u tri dimenzije pomoću četiri člana uzrokuje jednakost i nejednakost povećanja i smanjenja, i sve je međusobno u razmjeru i može se odrediti. Njihov osnovni odnos je 3:4 sastavljen s peticom i tri puta pomnožen daje dva odnosa od kojih je jedan isto toliko puta toliki, naime sto puta sto, drugi ima činioce kadšto jednake, kadšto nejednake, sto brojeva dobivenih od dijagonalne petice, ako je dijagonala izražena cijelim brojem, onda je svaki broj smanjen za jedan, a ako je dijagonala izražena razlomkom, onda za dva i sto kocki trojke. Kada tri udaljenosti dosežu i četiri ograničenja, uvlačenje u sebe i povlačenje izvan sebe, gladeći i lašteći stvaraju sve stvari pretvorljive i sebi mjerodavne, od čega bazne četiri trećine oženjene petopadom daju dvije harmonije u trećoj augmentaciji – jedan umnožak jednakih faktora uzetih po sto puta, drugi jednak u duljini u jednom smjeru, ali duguljast – jedna dimenzija.
Sto brojeva determiniranih racionalnim dijametrima petopade u kojemu u oba slučaja jedan nedostaje ili iracionalnoga kojemu nedostaju dva druga, dimenzija stotinu kocaka trijade. I ovaj geometrijski broj odlučuje cijelu stvar.
Kakve sve to skupa ima veze s odnosima sa ženama? Razmišljao sam. Ne, tu nešto nije u redu, zaključio sam. Utrnuo sam svijeću i legao spavati.

Čovječanstvo cijeni uspjeh, vidljiv, konkretan uspjeh. Divimo se piramidama, divimo se Amerikancima koji lete na Mjesec. Fascinirani smo Rimskim carstvom, Hegelovim filozofskim sistemom.
Koliko se čovjek, narod ili civilizacija uspiju disciplinirati, ukrotiti, podrediti nekom zajedničkom zakonu, zajedničkim stremljenjima ili aktivnostima, toliko je nacija uspješnija. Indijac se okreće sebi – stvara duboku filozofiju, kontrolu nad tijelom itd. Amerikanac kroti atom. Svi nešto postižemo, žrtvujemo se, patimo, radimo u želji da nešto stvorimo, kreiramo.
[…] Možda tako mora biti.

Željko Malnar i Borna Bebek - U potrazi za staklenim gradom (1986.)
Povijest
Povijest
V.I.P.
V.I.P.

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 2070
Godina : 53
Location : Zagreb
Datum upisa : 05.05.2008

https://blog.dnevnik.hr/glazbenakutijica

Nazad na vrh Ići dole

Umro je Želko Malnar Empty Re: Umro je Želko Malnar

Počalji od Andre Čet 24 Apr 2014 - 13:50


Ševa has spoken..


NBA na Pešći
Andre
Andre

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 581
Godina : 80
Location : Zeleni Lug: https://www.youtube.com/watch?v=sJ-llatWISs
Datum upisa : 13.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Umro je Želko Malnar Empty Ševa i mjeseci

Počalji od Andre Pet 25 Apr 2014 - 14:38

Andre
Andre

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 581
Godina : 80
Location : Zeleni Lug: https://www.youtube.com/watch?v=sJ-llatWISs
Datum upisa : 13.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

Umro je Želko Malnar Empty Re: Umro je Želko Malnar

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu