ROKNOSTALGIJA FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

MATO DOŠEN IN MEMORIAM

+2
Povijest
avdo
6 posters

Ići dole

MATO DOŠEN   IN MEMORIAM Empty MATO DOŠEN IN MEMORIAM

Počalji od avdo Sre 7 Apr 2010 - 20:41

2. travnja 2010. godine zauvijek nas je napustio poznati producent i aranžer Mato Došen.
Rođen je 1953. godine u Zagrebu, a glazbom se susreće već u 6 godini kada upisuje osnovnu glazbenu školu i upravo glazba do kraja života ostaje njegova velika ljubav i strast. Veliku slavu stječe svojim radom već 80-tih godina, kada postaje nezamislivo ako si velika zvijezda da nemaš Matu Došena kao producenta svoje ploče.

Ime Mate Došena nije bilo toliko poznato široj publici – u grupama u kojima je bio pjevač, kompozitor, tekstopisac, klavijaturista i gitarista (Hobo i Izazov) nije stekao ogromnu slavu, jedva da su i imena tih grupâ ljudima ostala malo u sjećanju, njegov solo album nakon odlaska iz tih sastava je ostao i dan-danas djelo poznato samo u redovima “sladokusaca” a rad na aranžiranju i produkciji ploča mu je donio siguran izvor prihoda i poštovanje, ali samo u redovima kolega i poznavalaca, za široku publiku je on bio čovjek iz pozadine, nevidljivi kontrolor tonova koji se ne pominje prilikom najave na radiju ili televiziji, a na pločama i onako niko ne čita podatke o snimanju.

Tek neka od najpoznatijih imena s kojima je surađivao su Mišo Kovač, Magazin, Ljiljana Nikolovska, Tomislav Ivčić, Danijel Popović, Neda Ukraden... a mnogim najvećim hitovima hrvatske i jugoslavenske diskografije upravo Došen svojim aranžmanom dao je posljednji argument za planetarni uspjeh.

Neke od njegovih najpopularnijih uspješnica su "Ako me ostaviš", "Dalmacija u mom oku", "Đuli", "Piši mi"....a pamtit ćemo ga i po jednom od najljepših dueta hrvatske glazbe "Sve je plavo" – Magazin feat. Mato Došen.

Odselio se 1988. godine u Marbellu u Španjolskoj gdje je vodio glazbenu školu i noćni klub, ali nastavio se baviti i glazbom kao studijski glazbenik te i nadalje surađivati s našim estradnim umjetnicima.

Došen se u Hrvatsku vratio prije dvije godine i posvetio u potpunosti starom poslu, a sudbina je htjela da njegova ponovna suradnja s Mišom Kovačem bude i zadnji projekt u njegovog bogatoj karijeri.

Došen je zadnjih mjeseci intenzivno radio na albumu „Ne tražim istinu“, oduševivši svojim aranžmanima i produkcijom sve one koji su već imali prilike poslušati snimke. Ponovo ujedinjen u poslu sa svojim omiljenim glazbenim suradnicima Mišom Kovačem i Duškom Šarcem uživao je u svakom odsviranom tonu i veselio krajnjim rezultatima. Mato Došen je završio i posljednju pjesmu, upravo dan prije svoje iznenadne smrti.

Ostat će u našim sjećanjima kao veliki aranžer i producent, ali i kao prekrasan čovjek s iskrenim osmijehom za svakog od nas.
avdo
avdo
V.I.P.
V.I.P.

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 356
Datum upisa : 18.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

MATO DOŠEN   IN MEMORIAM Empty Re: MATO DOŠEN IN MEMORIAM

Počalji od Povijest Čet 8 Apr 2010 - 15:20

Meni je pokojni Mato Došen super u HOBU, bio je veliki producent. Nema više takvih ljudi. Počivao u Miru Božjem!!!!!!
Povijest
Povijest
V.I.P.
V.I.P.

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 2070
Godina : 53
Location : Zagreb
Datum upisa : 05.05.2008

https://blog.dnevnik.hr/glazbenakutijica

Nazad na vrh Ići dole

MATO DOŠEN   IN MEMORIAM Empty Re: MATO DOŠEN IN MEMORIAM

Počalji od seyo Pet 9 Apr 2010 - 10:06

RIP. Sad
Meni je također njegov rad u Hobu bio prije par godina kad sam ga prvi put čuo, veliko otkriće, te sam ga nahvalio u ovom prikazu:

http://www.progarchives.com/Review.asp?id=97188


Special Collaborator at ProgArchives
seyo
seyo
Super član
Super član

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 916
Godina : 59
Location : Sedma Republika
Datum upisa : 17.12.2007

http://www.progarchives.com/Collaborators.asp?id=343

Nazad na vrh Ići dole

MATO DOŠEN   IN MEMORIAM Empty Re: MATO DOŠEN IN MEMORIAM

Počalji od travisss123 Pet 9 Apr 2010 - 13:06

Prva asocijacija na Matu Dosena: harmonikas na evrovizijskoj sceni u Minhenu 1983:

https://www.youtube.com/watch?v=eOdPw7ZlA2Y

Druga asocijacija: "Zabranjene zene". Album koji mi je pocetkom osamdesetih uvek bio na spisku potencijalnih longplejki za kupovanje, ali ga na kraju nikada nisam uzeo. Sada na netu, na zalost ni na Roknostalgiji, ne postoji pristojan rip ove ploce.

Ako postoji pesma koja definise zvuk Nocnog programa Radio Zagreba 80-tih, onda je to za mene bas ta, Dosenova - "Zabranjene zene".

travisss123
V.I.P.
V.I.P.

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 465
Datum upisa : 15.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

MATO DOŠEN   IN MEMORIAM Empty Re: MATO DOŠEN IN MEMORIAM

Počalji od bumbo Sub 10 Apr 2010 - 3:03

počivao u miru...velikan!!!!

bumbo

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 31
Location : split
Datum upisa : 13.03.2008

Nazad na vrh Ići dole

MATO DOŠEN   IN MEMORIAM Empty Re: MATO DOŠEN IN MEMORIAM

Počalji od srem Sre 28 Apr 2010 - 23:32

Veliki aranzer i producent. U pravu je legendarni Siniša Škarica kako mediji nisu na pravi način ispratili njegov odlazak. Prošlo je skoro dvadeset godina a njegovi aranžmani su jako moderni i avangardni.
Moji favoriti kada su njegovi aranzmani u pitanju: Magazin i Mato Došen ''Sve je plavo'', Neda Ukraden i Arsen Dedić ''Imam neku sklonost za te'', ''Prokleto mi bilo'' Massimo Savić, ''Lutalice, skitnice''Neda Ukraden, Matko Jelavić ''Sve si mi uzela'', ''Rođen sam ponovo''Marina Perazić, ''Sjećaš li se'' Doris Dragović, ''Duga je noć'' Doris Dragović, ''Idi suzo'' Jasna Zlokić, ''Jesenje lišče'' Mišo Kovač, ''Što te nema bar da svratiš'' Magazin, ''Sunce sja, trava miriše'' Bebi Dol i Massimo Savić, ''Više se nećeš vratiti'' Mišo Kovač,
''Nisam se kajala'' Ljupka Dimitrovska, ''Zaboravi me Gorane'' Đurđica Barlović, ''Dodirni me'' Adi Karaselimović i naravno ''Ako je to taj život'' i ''Zabranjene žene'' Mate Došena. Nadam se da će Croatia records izdati ''Zlatnu kolekciju'' sa njegovim najboljim aranžmanima.

srem

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 16
Datum upisa : 02.04.2008

Nazad na vrh Ići dole

MATO DOŠEN   IN MEMORIAM Empty Re: MATO DOŠEN IN MEMORIAM

Počalji od Sponsored content


Sponsored content


Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu