ROKNOSTALGIJA FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prošle su 22 godine od smrti legendarnog Tome Zdravkovića

2 posters

Ići dole

Prošle su 22 godine od smrti legendarnog Tome Zdravkovića Empty Prošle su 22 godine od smrti legendarnog Tome Zdravkovića

Počalji od petar017 Uto 1 Okt 2013 - 12:46

BEOGRAD - Na Centralnom groblju danas je održan pomen povodom 22 godišnjice smrti legendarnog boema Tome Zdravkovića.
Oko 11 časova na mesto vječnog počivališta pristigla je supruga Tome Zdravkovića Gordana, koja odmah odala poštu preminulom mužu i počastila prisutne pićem.
Nedugo zatim na Centralnom groblju pojavio se popularni pjevač Aco Pejović, i to u društvu estradnog menadžera Baneta Obradovića.
Pejović, koji je prošle godine odao počast Zdravkoviću u Leskovcu, rekao je da se divi liku i djelu pjevača uz čije hitove su odrasle mnoge generacije:
- Imam veliki žal što tog čoveka nikada nisam upoznao i što nisam imao priliku da zajedno s njim sedim i razgovaram. To što sam čuo od ljudi koji su ga poznavali, meni je to sasvim dovoljno da se divim tom čoveku. Došao sam da odam počast, da zapalim svijeću, da se poklonim njemu i onome što je on do sada radio. Tomina “Jelena” je napravila ozbiljnu prekretnicu u mojoj karijeri i mom životu. To je mali dio zahvalnosti njemu i njegovoj porodici što su mi dozvolili i ustupili da pjevam tu pesmu – rekao je i Pejović, zahvalivši se Tominoj udovici Gordani, koja mu je, kako kaže, izašla u susret i dodao da će legendarnom boemu narodne muzike biti vječno zahvalan.
Aco je takođe istakao da će na svom beogradskom koncertu u “Kombank areni” sigurno pjevati “Jelenu”.
Zdravković je iza sebe ostavio pjesme koji su i dan danas velik hitovi. Među njima nalaze numere kao što su “Da l’ je moguće”, “Danka”, “Dotak’o sam dno života”, Kafana je moja sudbina”… Preminuo je 30. septembra 1991. od raka prostate.
Tomina djeca Aleksandar i Žaklina danas žive u inostranstvu, sin u Kanadi (kao i supruga Gordana), a kćerka u Holandiji.
Danka Novović, TV voditeljica kojoj je najveći boem domaće muzike posvetio legendarnu pjesmu, rekla je u intervjuu za Telegraf da je nekada bila bijesna zbog čuvene numere “Danka”, dok je sada ponosna na nju.

Izvor:
http://www.nezavisne.com/umjetnost-zabava/muzika/Prosle-su-22-godine-od-smrti-legendarnog-Tome-Zdravkovica-211669.html
petar017
petar017
Super član
Super član

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 2323
Godina : 53
Location : Vranje
Datum upisa : 19.03.2009

Nazad na vrh Ići dole

Prošle su 22 godine od smrti legendarnog Tome Zdravkovića Empty Re: Prošle su 22 godine od smrti legendarnog Tome Zdravkovića

Počalji od agent1 Sub 5 Okt 2013 - 21:12

Toma Zdravković bio je skladatelj i tekstopisac, a kao i većina pjevača, iz rodnog se Aleksinca morao preseliti u Beograd u potrazi za boljim životom. Iako je bio svjestan svoji pjevačkih mogućnosti, estradna scena tog vremena nije prepoznala njegov talent. Prema povijesnim podacima Tomu je poznata folk pjevačica Silvana Armenulić pronašla na jednoj klupi u Beogradu, u trenutku kada je ostao bez novca. Upravo mu je ona pomogla da stane na noge, a on joj je zauzvrat što mu je omogućila nastupe na njezinim koncertima, napisao pjesmu “Što će mi život bez tebe dragi.” Ubrzo nakon toga započeo je samostalno nastupati po kafanama, a njegove pjesme vrlo su brzo postale hitovi.

Tekstove svoji pjesama uglavnom je pisao sam i većina tih pjesama su autobiografske. Riječ je o kafanskim, ljubavnim pjesmama, koje uglavnom govore o neuzvraćenim ljubavima i patnjama. Iza sebe je ostavio mnogobrojne pjesme koje su i danas hitovi, poput: “Da l’ je moguće”, “Danka”, “Dotak’o sam dno života”, “Kafana je moja istina”, “Prokleta nedelja”, “Jelena”, “Za Ljiljanu” i druge.

Bio je boem u pravom smislu riječi, ženio se četiri puta, prijateljevao s alkoholom. Za njega kažu da je sve što je zaradio potrošio na kafanu, žene, kocku i piće. Umro je u rujnu 1991. godine u Beogradu. Njegov brat Novica Zdravković također je pjevač narodne glazbe.
agent1
agent1

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 127
Godina : 44
Location : Zagreb
Datum upisa : 14.05.2012

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu