ROKNOSTALGIJA FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rajka Vali

Ići dole

Rajka Vali Empty Rajka Vali

Počalji od vinyldaewo Sre 09 Mar 2011, 09:45

Rajka Vali Rajkavali.th

U nedjelju 06. ožujka 2011. g. zauvijek nas je napustila gospođa Rajka Vali.
Valerija Raukar Marjanović rođena je 1924. g. u Rumi gdje joj je otac bio zaposlen. 1929. g. dolazi u Zagreb gdje je maturirala, a kasnije i diplomirala na Tehničkom fakultetu. Svoje prve profesionalne korake u svijetu glazbe ostvaruje 1942. g. ulaskom u Trio Delinski u kojem je pjevala sa Savkom Radonić i Martom Biro, no u solističku karijeru kreće tek 1951. g. Ono što se svakako treba spomenuti je da je uz Ivu Robića bila jedina pjevačica koja je nastupala na prvom Zagreb festu 1953. g. Zanimljiva je i anegdota kako je postala Rajka Vali. Naime, pri jednom telefonskom razgovoru s urednicom na radiju, ona je krivo shvatila ime Valerija Raukar i zabilježila Rajka Vali. Od tog trenutka, pa do kraja svoje karijere, ona je nastupala pod tim imenom. Nizali su se razni koncerti, najčešće s orkestrom Miljenka Prohaske, ploče na 78 okretaja za tadašnji „Jugoton“, a početkom 1958. g. ona odlazi na višegodišnju turneju sa „Do-re-mi“ bandom pod vodstvom Marijana Majića, za kojeg će se kasnije i udati. Nastupali su diljem Njemačke po raznim klubovima, a njemačke su je novine najavljivale kao „hrvatsku Catherinu Valente“. Negdje krajem 60-ih godina prošlog stoljeća, ona se povlači s pozornice i posvećuje se svome zvanju,te specijalizira medicinsku tehniku i projektiranje i trajno se nastanjuje u Njemačkoj. Krajem 80-ih godina ponovno se suprug i ona vraćaju u Zagreb. Živjela je vrlo povučeno, smatrala je da je taj glazbeni dio njenog života završen i nije se previše voljela sjećanjima vraćati u ta vremena. No, svakako je neupitan njen doprinos hrvatskoj zabavnoj glazbi jer će ostati zapamćena kao naša prva poslijeratna pjevačica zabavne glazbe, a njene pjesme poput „Kao plavi dim“, „Mambo mambo“, „Ti i ja“, „Kad bi me volio ti“ itd. ostati će zauvijek u antologiji naše zabavne glazbe.
vinyldaewo
vinyldaewo

Status :
Online
Offline

Broj poruka : 67
Datum upisa : 26.01.2008

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu